תפריט

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אלכוהול -כיצד מזהים התמכרות?

אלכוהול -כיצד מזהים התמכרות?

הרבה אנשים אוהבים לשתות אלכוהול, אך אם אתם תוהים אם הרגלי השתייה שלכם עדיין נורמליים או שחצו את הגבול והפכו לבעיה, כדאי שתסתכלו על השנה החולפת ממבט על ותקראו את המאמר הבא. אם התרחישים הבאים נשמעים לכם מוכרים מדי, אולי כדאי לערוך כמה שינויים בחייכם, כל שכן לפנות למרכז גמילה.

אתם שותים יותר מהמתוכנן

אם היו לכם תקופות שבמהלכן שתיתם יותר ממה שהתכוונתם לשתות, או שמצאתם את עצמכם יושבים ושותים למשך זמן ארוך יותר משתכננתם, זה מראה שיש לכם בעיה לשלוט בעצמכם. גם אם נראה לכם שזה לא ביג דיל, אם זה מתחיל לקרות בתדירות גבוהה יותר, זהו סימן אזהרה.

כל חיי היום יום שלכם סובבים סביב השתייה

כאן לא מדובר רק על הזמן שאתם מחזיקים כוס שתייה, בקבוק או פחית ביד, אלא על תחושת הבחילה לאחר ששותים, על הנגאובר ביום שאחרי, כאבי ראש ושלל השלכות אשר משפיעות על סדר היום שלכם, כל שכן פוגעות בו. שימו לב להתנהלות שלכם.

הקיבולת שלכם גדלה

אם פעם יכולתם לשתות כוסית אחת או שתיים כדי להרגיש מבושמים, כיום אתם צריכים לשתות הרבה יותר מלפני כן כדי להגיע לתחושת ה"היי" שאתם מחפשים. כנראה שעם הזמן, המוח והגוף שלכם הסתגלו לאלכוהול ואתם פחות רגישים להשפעות שלו.

אתם משתוקקים לאלכוהול

יש מקרים שבהם אתם כל כך רוצים משקה עד שאינכם יכולים לחשוב על שום דבר אחר עד שאין כוסית ביד שלכם. מה גם שיש המון דברים ביום שמזכירים לכם את התשוקה שלכם לשתות כמו אנשים, מקומות, שעות מסוימות ועוד. רגשות מסוימים או תחושות פיזיות גם יכולים לעורר דחף לשתייה, כאשר יש לכם בעיית שתייה, המוח שלכם מגיב לטריגרים שונים בצורה שונה.

אתם מוותרים על פעילויות אחרות

שאלו את עצמכם מה עוד אתם עושים בשביל הכיף מלבד שתיית אלכוהול? נסו לחשוב על כל הפעילויות שפעם נהניתם מהן, הדברים שהיו חשובים לכם והדרכים שבהן נהגתם לבלות. האם הדחף לשתייה דחק הצידה את כל הדברים שהיו חשובים לכם, או לחלופין, מונע מכם לעשות אותם?

החיים שלכם נפגעים

האם אתם מוצאים את עצמכם מגיעים לעבודה עם הנגאובר, מחמיצים דד ליינים או מפגרים עם שיעורי הבית שלכם בגלל הרגלי השתייה? כאשר השימוש שלכם באלכוהול חורג מגדר גבולות הסביר, אתם נעשים חולים בגלל השתייה לעיתים קרובות, ולא נוהגים באחריות בבית, בעבודה או בבית הספר, זו בעיה.

נוצרים חיכוכים במערכות יחסים

יכול להיות שאכפת לכם מהאנשים האהובים עליכם בחייכם, אך אינכם יכולים לדמיין כיצד יראו חייכם ללא אלכוהול. השתייה הובילה לצרות ובעיות עם בני משפחה וחברים, או לחלופין, החמירה בעיות קיימות, אך אתם עדיין ממשיכים לשתות ולא מפסיקים. זה כמובן לא אומר שאתם אנשים רעים, זה רק הופך את הצורך בגמילה מאלכוהול להרבה יותר הכרחי. במרכז גמילה תוכלו לשנות את הרגלי השתיה שלכם ולהחזיר את החיים למסלול.

יש לכם תסמיני גמילה מאלכוהול כשאתם מנסים להפסיק

כאשר אינכם שותים או שהשפעת האלכוהול פגה, אתם מתמודדים עם בעיות שינה, רעידות, חרדה, עצבנות, דיכאון, בחילות, אי שקט או הזעה. למעשה, אלכוהול יכול לשנות את הכימיה של המוח שלכם, וכאשר שותים בכבדות לאחר תקופה ארוכה, המוח ינסה להסתגל. אם אתם מפסיקים לשתות, המוח שלכם צריך להסתגל גם למצב החדש, מה שיגרום לתסמיני גמילה מאלכוהול.

אתם מגיעים להחלטות גרועות תחת השפעה

כאשר שותים אלכוהול המוח לא רואה את התמונה הגדולה יותר, כך שהחלטות שלכאורה נראות טובות בטווח הקצר, יכולות להתגלות כמאוד גרועות ואתם עשויים למצוא את עצמכם במגוון מצבי סיכון כמו מריבות, נהיגה בשכרות, קיום יחסי מין לא בטוחים או כל הליכה על הקצה בצורה כזו או אחרת. גם אם בסופו של דבר שום דבר רע לא קרה, עדיין זהו סימן אזהרה גדול ובולט.

שתייה עושה אתכם חולים

אתם ממשיכים לשתות למרות שאתם יודעים שזה גורם לכם לבעיות בריאותיות ואף מחמיר בעיות קיימות. אלכוהול יכול לפגוע בלב, בכבד, בלבלב ובמערכת החיסונית, מה גם ששתייה מרובה יכולה להגדיל את הסיכויים לחלות וללקות בזיהומים. למרות שאתם מבינים בהחלט ששתייה מרובה פוגעת בכם, יש לכם תלות פיזית או רגשית באלכוהול, אשר מונעת מכם להיגמל.

נקלעתם לצרות משפטיות

יכול להיות שנתפסתם נוהגים בשכרות, שהייתם מעורבים בתאונת דרכים או שהתנגשתם עם החוק בדרכים שונות ויותר מפעם אחת. היתקלויות עם החוק זה עניין רציני, מה שעלול לגרור אתכם לסיבוכים לא קטנים – כתבי אישום, בתי משפט ואפילו מאסר על תנאי ובפועל. קחו בחשבון שאף פעם לא מאוחר מדי לעשות שינוי ולהתחיל טיפול במרכז גמילה.

אתם רוצים להפסיק אבל לא יכולים

יכול להיות שניסיתם להפסיק אבל לא ממש הצלחתם. זה הגיוני כי אלכוהול מטשטש בעיות אחרות שהובילו להתמכרות. וכאשר אתם מפסיקים לשתות, יכול להיות שכל הרגשות שהובילו אתכם לשתות מלכתחילה יצופו שוב. אם אתם מנסים להיגמל אבל מתקשים להיצמד ליעד שלכם, אתם אובססיביים לגבי אלכוהול או שעברתם לסם מסוג אחר כדי לפצות, כל אלו ועוד הן נורות אדומות.

אז מה עושים?

כל אחת מהסיטואציות שצוינו לעיל יכולה להצביע על בעיה ועל הצורך בגמילה מאלכוהול. אם אתם חושדים שאתם מתמודדים עם התמכרות או שימוש לרעה באלכוהול, אינכם חייבים לעבור זאת לבד, תוכלו לפנות למרכז גמילה המתמחה בגמילה מסמים ומאלכוהול, ולקבל את המענה והליווי שאתם צריכים.

 

בניית החיים החדשים
שלכם מתחילה כאן.
רוצים לדבר? יש לכם שאלה? אנחנו פה בשבילכם. השאירו פרטים ונשוב בהקדם
מאמרים נוספים בנושא

לפרטים וקביעת שיחה עם הצוות שלנו