תפריט

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התגברות על דחף בלתי נשלט להשקעה במשחקי מזל

יכול להיות שאתם חושבים שחיבה להימורים עוד לא פגעה באף אחד, אולם בפועל הימורים יכולים להיות מאוד ממכרים, ומבחינה פסיכולוגית התמכרות להימורים יכולה להיות דומה אף להתמכרות לסמים. על פי ההגדרה, הימור דורש לקיחת סיכון עבור הסיכוי להצלחה, ומכיוון שמהמרים בדרך כלל לוקחים סיכון כדי להרוויח, הם חווים תחושה גבוהה של ריגוש, כאשר ברוב המקרים הריגוש שהם חווים אינו תלוי ברווח. כאשר הם כן מרוויחים, משתחרר במוח חומר שנקרא דופמין, שגורם לתחושת היי והתעלות, תחושה אשר מחזירה את המהמרים לשולחן ההימורים בכל פעם מחדש.

איך מזהים התמכרות להימורים?

בעוד שאנשים המכורים לקוקאין יגיעו לגמילה מקוקאין בעקבות תסמינים פיזיים גלויים, התמכרות להימורים הרבה יותר קשה לזהות. תופעות הלוואי היחידות של התמכרות להימורים הן חוסר אחריות, ואולי לילות ללא שינה, לאחר זכיה, או לחלופין, לאחר הפסד גדול. עם הזמן הדחף להמר הופך לגדול הרבה יותר ומאלץ את המכורים לעזוב את ביתם וחייהם ולחפש את הריגושים שמשחקי ההימורים מעוררים עבורם. למעשה, הימורים כפייתיים יכולים להיות מאוד הרסניים לחיים האישיים, התעסוקתיים והחברתיים של אנשים הסובלים מהבעיה. 

כיצד מטפלים – האם ישנו תהליך גמילה מהימורים?

בשונה מגמילה מקוקאין או מסמים אחרים, במקרה של גמילה מהימורים אין התמכרות פיזית. יחד עם זאת, כן ישנה התמכרות פסיכולוגית ומשיכה למשחקי ההימורים שמאוד קשה להשתחרר ממנה. ייתכנו מקרים שבהם המטופלים פשוט לא יעמדו באתגר של הימנעות מהמשחקים כאשר הם מנסים להיגמל בכוחות עצמם, מה שידרוש מהם לפנות לטיפול באשפוז כדי להרחיק אותם מהפיתוי. גמילה מהימורים דורשת ליווי ותמיכה, לצד סביבה נטולת פיתויים, ובמקרים רבים, יהיה מאתגר להתמודד לבד ותידרש עזרה מקצועית.

מכיוון שלא מדובר בהתמכרות לחומרים, המטופלים אינם חייבים לעבור ניקוי רעלים, עם זאת עליהם כן להתחייב למסגרת טיפולית בה יפגשו עם אנשי מקצוע מיומנים. מרכז לגמילה מהימורים מציע סביבה שקטה ופרטית בה המטופלים יעברו טיפולים מסוגים שונים, תוך שיקבלו ליווי סביב השעון כדי לעזור להם להבין את הנסיבות שהובילו להתמכרות, להתמודד עמן ולרכוש כלים להתמודדות טובה יותר עם המציאות.

אילו סוגי טיפולים עוברים מטופלים בעת גמילה מהימורים?

טיפול זו הדרך הטובה ביותר להתמודד עם בעיית הימורים, כאשר במהלך גמילה המטופלים יעברו סוגים שונים של טיפולים ביניהם:

  • טיפול פרטני – מפגשים טיפולים אחד על אחד אשר מציעים למטופלים את היכולת לחקור בעיות ונסיבות במרחב בטוח ולא שיפוטי. במסגרת הטיפול המטופלים יקבלו כלים ופתרונות שיוכלו ליישם בחיי היום-יום. 
  • טיפול קבוצתי – טיפול המאפשר לשתף אנשים המתמודדים עם בעיות דומות הוכיח את עצמו כמאוד יעיל, הוא מאפשר לחקור את ההתמכרות והנסיבות שלה בחברתם של אחרים, כמו גם ללמוד וללמד אחרים במסגרת הטיפול. 
  • טיפול פסיכיאטרי – טיפולים פסיכיאטריים עוזרים לאנשים להכיר ולזהות את ההתנהגויות ההרסניות שלהם. לעיתים התמכרות להימורים עשויה להתחיל בקטן ואז להפוך לאובססיה מזיקה אשר פוגעת ברבדים שונים בחייו של המטופל, לכן חשוב לעמוד על הנסיבות והגורמים לכך.
  • טיפולים אלטרנטיביים – כאן נכנסים לתמונה טיפולים לא מסורתיים כמו למשל טיפול באמנות, NLP, דמיון מודרך, יוגה, מדיטציה או שלל סוגים אחרים של טיפולים אשר יכולים לעזור להתגבר על התמכרות.

מה הסימנים לכך שישנו צורך בגמילה מהימורים?

כפי שציינו, בשונה מהתמכרות לקוקאין שם תסמינים פיזיים יכולים להעיד על הצורך בגמילה מקוקאין, להתמכרות להימורים בדרך כלל יש מעט תסמינים פיזיים. הסימן הבולט ביותר שיש לשים אליו לב הוא בדרך כלל חובות עקביים. כאשר מהמרים מתחילים לקחת סיכונים כדי לזכות, עם הזמן הם יתחילו להגדיל את הסיכון ויהמרו על יותר ויותר כסף. לפעמים הם גם ייקחו סיכונים גדולים יותר, זה לא נדיר להיתקל במהמרים כפייתיים שהימרו על הבית או על הרכב שלהם בגלל שחשבו שיש להם סיכויים טובים. כשאדם מתחיל להיכנס לחובות בגלל הימורים או מוציא יותר ממה שיש לו כדי לנסות להחזיר את ההפסדים, זאת הופכת להיות בעיה עבורו ועבור בני משפחתו.

הדחף להימורים גם עשוי לדחוף את המהמרים להתנהגות שמסכנת אותם, כמו למשל הם יאלצו לעבור על החוק עבור אנשים שחייבים להם כסף, הם יכולים להסתבך עם רשויות החוק ולמצוא את עצמם במעצר, הם עשויים לאבד את מקום העבודה שלהם או לשנות את התנהגותם, מה שעשוי גם להוביל לבעיה, ולא פעם הם ימצאו את עצמם בקשרים עמוקים עם ארגוני פשע.

לבסוף, כמו בכל סוגים אחרים של התמכרות, המתמודדים עם התמכרות להימורים עשויים להכחיש שהם מכורים ולומר שהם יכולים להפסיק בכל עת.

כיצד בוחרים מרכז גמילה?

כדי לטפל בבעיית התמכרות להימורים יש לבחור את המרכז הטיפולי הנכון. תמיד כדאי לבחור במקום אשר מציע לכם את התנאים הטובים ביותר – מקום מבודד, פרטי עם כל הפסיליטיז שינעימו את השהות, לצד ליווי צמוד ומותאם אישית של הצוות הטיפולי, כך שיהיה קל יותר להתנתק מהסביבה הקודמת ומהפיתויים ולהתמקד בתהליך.

התמכרות להימורים זו בעיה פסיכולוגית, לכן חשוב שיעבדו במקום אנשי מקצוע אשר מוכשרים בהתמודדות עם התנהגות כפייתית. מטפלים מומחים יכולים להציע מעטפת שלמה של טיפולים שיאפשרו להבין את הנסיבות השונות שהובילו להתמכרות מלכתחילה תוך שהם מקנים כלים חדשים להתמודדות, ועוזרים למטופלים לשנות דפוסי מחשבה והתנהגות שליליים. בעזרת המקום הנכון תוכלו בהחלט להשאיר את ההתמכרות מאחור ולהצליח לקיים אורח חיים שגרתי וחף מהתמכרות.

מוזמנים לשתף:

לפרטים וקביעת שיחה עם הצוות שלנו