תפריט

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תזונה נכונה במהלך ההתנתקות מהסם

רכישת הרגלי אכילה בריאים חשובה לכל אדם, קל וחומר לאנשים אשר נמצאים בתהליך גמילה מסמים. גם התמכרות לטווח קצר עשויה לגבות מחיר מהגוף, שכן בזמן הגמילה מסמים, הגוף עובד שעות נוספות כשהוא מנסה לנקות חומרים רעילים, כל שכן את הנזק שהם גורמים. כאן איזון תזונתי נכנס לתמונה ויכול לעזור לתקן את הנזקים שההתמכרות גרמה לגוף. 

כיצד שימוש לרעה בסמים פוגע בתזונה?

לכל סם יש את ההשפעות הספציפיות שלו על הבריאות, אך רוב סוגי הסמים ישפיעו על יכולתם של נגמלים לצרוך את כל אבות המזון הנחוצים לבריאות מיטבית. כאשר מתמודדים עם התמכרות, לא פעם סובלים מהתסמינים הבאים:

  • אובדן תיאבון – חומרים רבים גורמים לדיכוי התאבון או שלחלופין, הם עשויים לגרום למשתמשים בהם לשכוח לאכול.
  • תזונה לא בריאה – אנשים תחת השפעת סמים נוטים לקבל החלטות גרועות הנוגעות לתזונה כמו אכילת מזון מהיר או ממתקים.
  • היפוגליקמיה – הרגלי אכילה לא מספקים או חוסר הקפדה על תזונה בריאה ונכונה עלולים לגרום לרמת סוכר נמוכה בדם.
  • נזק לאיברים – סוגים שונים של סמים גורמים נזק ישיר לאיברים האחראים על פירוק ועיבוד חומרים מזינים.
  • הפרעות במערכת העיכול – אלכוהול וסמים עלולים לגרום לבעיות כרוניות במערכת העיכול, מה שעשוי לפגועה בתפקודה.

כיצד חומרים מזינים משפיעים על הגוף?

הבנת הקשר בין תזונה וגמילה מסמים היא חשובה. גוף האדם זקוק למרכיבים שונים כדי להישאר בריא כמו ויטמינים למשל. צריכת ויטמינים חיונית לגוף מכיוון שהם תומכים במערכת החיסון, שומרים על עצמות ושיניים חזקות, מקלים על ספיגת סידן, שומרים על בריאות העור והשיער, מקלים על חילוף החומרים ומסייעים לתפקוד המוח ומערכת העצבים.

הגוף שלנו גם זקוק למינרלים חשובים כמו סידן, מגנזיום, זרחן, אשלגן, נתרן, גופרית, יוד, ברזל, אבץ, פלואוריד ואחרים כדי לשפר את לחץ הדם, לשמור על מערכת החיסון ועל קרישת הדם, להעביר חמצן בגוף ואף למנוע עששת. חלבונים הם אבני הבניין של הגוף, הם נמצאים בכל התאים מעצמות ועד העור והשיער, הגוף זקוק להם לתפקוד מיטבי.

גם חומצות שומן חיוניות לייצור הורמונים, קרישת דם, תפקוד השרירים, ויסות רמות הסוכר בדם, תפקוד המוח ומערכת החיסון וספיגת ויטמינים ומינרלים. פחמימות, חשובות לתפקוד תקין של מערכת העצבים והמוח, כמובן שמדובר בפחמימות מורכבות שיותר מועילות לגוף בהשוואה לפחמימות הפשוטות. ולבסוף מים, שמהווים אחוז ניכר מהגוף וממלאים תפקיד חשוב כמעט בכל פונקציה, עד כדי כך שהגוף אינו יכול לשרוד בלעדיהם לאורך זמן.

תפקיד התזונה במהלך הגמילה

רוב תוכניות הטיפול והגמילה מבינות את החשיבות של תזונה נכונה לנגמלים (גם בגמילה מאלכוהול), ועל כן משלבות תפריט תזונתי כדי לעזור להם להחלים בצורה מהירה יותר. תכנית ארוחות מאוזנת ומשביעה היא אחת הדרכים שיכולות לשפר משמעותית את חוויית הטיפול. בשלב הראשון נפגשים עם הרופא. הרופא מבצע בדיקות וסקירה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל, תוך שבוחן גם את הרגלי האכילה והמשקל שלו. 

בין אם מדובר בעליה במשקל לאחר שימוש לרעה בתרופות, סמים או אלכוהול, בין אם בירידה במשקל עקב חוסר תיאבון שנוצר על ידי התמכרות לחומרים ממריצים ובין אם המטופל סובל ממחסור ברכיבים תזונתיים הנובע מהרגלי אכילה לקויים או הפרעות אכילה, לאחר שהרופא בודק את הבעיות הקשורות למזון ותזונה, זה המקום שזו תזונאים נכנסים לתמונה. התזונאים דואגים שמהטופלים יקבלו תפריט הכולל את כל הרכיבים המזינים החיוניים. פיתוח התוכנית התזונתית מתחשב גם בבעיות שיש למטופלים סביב מזון, כאשר לרוב זמני הארוחות יהיו קבועים ומסודרים, כדי לעזור לנגמלים לסגל הרגלי תזונה בריאים בעצמם, שילוו אותם גם בעתיד ולאחר הגמילה.

תופעות לוואי תזונתיות בתהליך גמילה מסמים

השלב הראשון בכל תהליך גמילה כלשהו הוא ניקוי רעלים. לרוע המזל הרבה אנשים מנסים להיגמל מסמים בכוחות עצמם, דבר שכמעט אף פעם לא עובד. ניסיון להיגמל ללא פיקוח רפואי עשוי להוביל לשורה ארוכה של תסמינים לא נעימים, לחלקם יהיו השלכות תזונתיות.

  • בחילות והקאות – תופעה נפוצה בזמן גמילה אשר מובילה לאיבוד רכיבים תזונתיים חשובים לפני שהם נספגים בגוף.
  • חוסר תיאבון – אנשים רבים שעוברים גמילה לא יכולים או לא רוצים לאכול בכלל, מה שמוביל במהירות לחולשה כללית או לתת תזונה.
  • התייבשות – שימוש כרוני בסמים כלול להוביל להתייבשות והמצב עשוי להחמיר כאשר עוברים גמילה לבד ללא השגחה רפואית.

המטרה של תכנית גמילה מסודרת היא לספק לנגמלים טיפול רפואי ולעיתים גם תרופות, כדי לשמור על הגוף במצב בריא עד כמה שניתן, כאשר הוא מסלק את הסמים מהגוף. במסגרת הפיקוח הרפואי לרוב יקבלו המטופלים נוזלים או ויטמינים כדי לשמור על מצב מאוזן ויציב של הגוף.

תזונה נכונה חשובה לטיפול מוצלח בהתמכרות  

החלק החשוב ביותר בכל תהליך גמילה מסמים הוא למצוא את המזונות שמתאימים לכם ואת הדרכים שאתם אוהבים לאכול אותם, כדי להבטיח שהתפריט יהיה מאוזן ותקבלו את כל אבות המזון והרכיבים החיוניים. צריכת מזון בריא חשובה מאוד תמיד, כל שכן כאשר הגוף שלכם מחלים, וזו אחת הדרכים היעילות לאפשר לכם להתאושש, ולעלות על דרך המלך במהירות.

כמובן שכדי שהתהליך יהיה מיטבי, יש להתייעץ באנשי המקצוע המתאימים כמו אצלנו במרכז הגמילה של E איזון. הצוות שלנו ילוו אתכם, יחשבו על תכנית הטיפול ועל התפריט התזונתי המתאים למצבכם, ויעזרו לכם ליצור את האיזון הכה נחוץ, בין הנפש לגוף.

מוזמנים לשתף:

לפרטים וקביעת שיחה עם הצוות שלנו