תפריט

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מפסיקים לצרוך תרופות במרשם לצורך הנאה? תצפו לזה!

אופיאטים אלו משככי כאבים חזקים וכאשר נוטלים אותם לטווח ארוך הם עשויים להיות ממכרים. אם אתם מתמודדים עם התמכרות, אחד הצעדים המשמעותיים בכל מסע גמילה מאופיאטים הוא להבין מול מה אתם עומדים. זו הסיבה שהחלטנו לשפוך אור על השלבים המורכבים של הגמילה, כך שתוכלו לעבור את התקופה המאתגרת ולהיות כמה שיותר מוכנים לכל מה שצפוי לאורך התהליך. 

קודם כל נעמיד דברים על דיוקם – ההבדל בין אופיאט לאופיואיד

השמות דומים ולעיתים משתמשים באופיאטים ואופיואידים לסירוגין, ובכל זאת, יש הבדל. אופיאטים אלו תרופות טבעיות אשר מופקות מפרג האופיום, כמו למשל מורפיום וקודאין. לעומת זאת, אופיואידים כוללים קטגוריה רחבה יותר של תרופות טבעיות וסינטטיות כאחד. אם אתם שואלים מדוע ההבחנה חשובה, התשובה פשוטה: מכיוון שציר הזמן ורמת החומרה של הגמילה ישתנו בהתאם לסוג הספציפי של התרופה בה נעשה שימוש לרעה. במילים פשוטות – תרופות שונות יגרמו לתסמינים גופניים ולאתגרים שונים במהלך הגמילה. היכרות עם כל הניואנסים הללו יכולה לעזור לבחור את הגישה הנכונה לטיפול בהתמכרות.

לאילו תסמינים לצפות במהלך הגמילה מאופיאטים

ניתן לפרק את מסע הגמילה מאופיאטים לשלבים שונים, לכל שלב יש סימפטומים ספציפיים משלו, כאשר לא פעם סימני הגמילה יהיו מושפעים מפרק הזמן שנטלתם את התרופה לפני הגמילה.

  • שימוש לטווח קצר – תסמיני הגמילה יכולים להתחיל להופיע כבר כמה שעות לאחר הפעם האחרונה שנטלתם את התרופה. הסימנים יכללו כאבי שרירים, חרדות והפרעות שינה. ככל שתקופת הגמילה מתקדמת אתם עשויים לחות חוסר נוחות במערכת העיכול, רעדים, עייפות והתכווצויות. תסמינים אלו הם התגובה של הגוף להפסקה הפתאומית של הכדורים.
  • שימוש לטווח ארוך – בעת שימוש לטווח ארוך התסמינים עשויים שלא לבוא לידי ביטוי ביומיים הראשונים לאחר הפעם האחרונה שנטלתם את התרופה. עם זאת, כאשר התסמינים כן מופיעים הם יכולים להיות אינטנסיביים ולכלול השפעות פיזיות ופסיכולוגיות כאחד. כמו כן יהיו אנשים אשר יתמודדו עם תסמינים שעשויים לקחת שבועות ועד חודשים, במיוחד במידה וההתמכרות פגעה בבריאות הנפש.

בשלבים הראשונים לאחר הגמילה, אנשים עשויים לחוות תסמינים חריפים כמו כאבי ראש, חרדה, תוקפנות, וכאבי שרירים. ישנם גם אנשים שעשויים לחוות ירידה בתיאבון. בשלב זה הגוף מתחיל להגיב להיעדר התרופה. ככל שמתקדמים בתהליך הגמילה, נקודת השיא תהיה בלתי נמנעת ותכלול תסמינים חמורים יותר של אי נוחות במערכת העיכול, עייפות, רעידות והתכווצויות בבטן. זה לא נדיר לחוות התייבשות בשלב זה, ולכן חשוב שהתהליך יהיה מלווה על ידי צוות מקצועי של מרכז הגמילה כדי שיקל על התסמינים.

על אף הקושי והאתגרים, ישנו אור בקצה המנהרה והתסמינים יתמעטו ככל שתהליך הגמילה ממשיך. עם הזמן תחוו ירידה הדרגתית בסימפטומים הגופניים, אולם יכול להיות שעדיין תרגישו עייפות, מצבי רוח משתנים, דיכאון והשפעות אחרות אשר ידגישו את הצורך בתמיכה ובליווי של מרכז גמילה מקצועי שיעזור לכם לנווט את דרככם בתקופה המאתגרת. 

מה יכול להשפיע על תהליך הגמילה?

תהליך הגמילה משתנה מאדם לאדם ולו רק בגלל שהוא מושפע מגורמים רבים, כמו למשל מצב בריאותי, נפשי או חומרת ההתמכרות לאופיאטים. הבנת הגורמים הללו יכולה לסייע בהתאמה אישית של תכנית הטיפול כדי להפוך את הגמילה לנוחה ומוצלחת יותר.

בין הגורמים שיכולים להשפיע ניתן למצוא:

  • מינון ותדירות השימוש – תדירות השימוש יכולה להשפיע המון על תהליך הגמילה. מינונים גבוהים ושימוש תכוף יותר במשככי כאבים עלולים להוביל לתסמיני גמילה חמורים יותר ולהאריך את תקופת הגמילה, ולהיפך. 
  • גורמים בריאותיים ופסיכולוגיים – בריאות נפשית ופיזית משפיעה על תהליך הגמילה באופן משמעותי. בעיות נפשיות יכולות להחמיר את תסמיני הגמילה, כל שכן התמודדות עם כאבים כרוניים אשר עשויים לחזור ללא השימוש בכדורים. 
  • היסטוריה רפואית וגנטיקה – גנטיקה והיסטוריה רפואית הם גורמים מכריעים. יש להבין את ההיסטוריה הרפואית של המטופלים כדי להתאים להם תכנית גמילה שנותנת מענה לצרכים אישיים ומקלה על התסמינים האפשריים. 

תמיכה וטיפול שיקלו על הגמילה מאופיאטים

ההחלטה לפנות למרכז גמילה היא קריטית ויכולה לעזור במידה משמעותית ולאפשר לכם לקבל את הטיפול הרפואי והפסיכולוגי הטובים ביותר. אנשי טיפול מומחים ומקצועיים יכולים לעזור לכם לנהל את התסמינים הפיזיים והפסיכולוגיים ולסלול את הדרך להחלמה מלאה.

השלב הראשון, תהליך הגמילה יכלול את ניקוי הגוף מהחומרים הממכרים בסביבה בטוחה ותחת פיקוח רפואי. ברבים מהמקרים, הצוות הרפואי יחליט להקל על התסמינים ועל אי הנוחות באמצעות תרופות. מה גם שבמרכז גמילה, הצוות יכול לספק תמיכה רגשית ולהפוך את התקופה המאתגרת לנוחה יותר.

מעבר לתסמינים הגופניים ישנה סיבה שהובילה להתמכרות, ומרכז הגמילה יציע טיפול רב מערכתי במסגרתו ניתן להתייחס אל הסימפטומים הפסיכולוגיים שהובילו להתמכרות, כדי לשפר את משמעותית את הסיכוי להצלחת התהליך ולאפשר למטופלים לבנות את חייהם מחדש.

טיפים שיכולים לעזור בעת גמילה מאופיאטים

כדי שהתהליך יעבור בהצלחה, מוזמנים להיעזר בטיפים הבאים:

מערכת תמיכה. במהלך הגמילה עליכם ליצור מערכת תמיכה רחבה, אם על ידי חבירה לאנשים שעוברים חוויה דומה, משפחה, חברים או קבוצת תמיכה.

טיפול וייעוץ. טיפול בפן הנפשי הוא גם היבט חשוב ומשמעותי בדרך להחלמה. למרות שכדורי מרשם ניתנים מסיבה, יש גם סיבה שהובילה להתמכרות.

ולבסוף, מצאו מרכז גמילה מתאים. בחירת מרכז גמילה מתאים היא שלב קריטי בדרך שלכם. בחרו במקום פרטי ויוקרתי אשר מציע שירותים מקיפים ומענה רב מערכתי המותאם אישית לצרכים שלכם.

מוזמנים לשתף:

לפרטים וקביעת שיחה עם הצוות שלנו