תפריט

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חשיבות מעגלי התמיכה בתהליך ההתנקות מהחומר הממכר

חשיבות מעגלי התמיכה בתהליך ההתנקות מהחומר הממכר

אם עברתם לא מזמן גמילה מסמים ואתם מחפשים תמיכה כדי שלא ליפול שוב, אתם יכולים לשקול להצטרף לקבוצת תמיכה. קבוצות תמיכה, ממש כפי שנגזר משמן, מציעות תמיכה, עידוד, ליווי, שותפות גורל ותחושה של יחד, ובעזרתן תוכלו לעבור את התקופות המאתגרות לאורך הגמילה מקוקאין וסמים אחרים.

לא כולם מכירים את היתרונות של הקבוצות הללו, או במה בכלל קבוצת תמיכה שונה מטיפול קבוצתי. כדי להרחיב עבורכם את נקודת המבט, ננסה לענות על כל השאלות שעשויות לעלות, כך שתוכלו למצוא את קבוצת התמיכה המתאימה ולקבל את העזרה הדרושה לכם. 

מה הן קבוצות תמיכה לגמילה מסמים?

ישנם אנשים שעברו גמילה מקוקאין בעוד שאחרים עברו גמילה ממריצים. לכאן או לכאן, לאנשים שעברו גמילה מסמים יש חוויות משותפות, כמו גם מטרה משותפת והיא – להחלים מההתמכרות. קבוצות תמיכה מספקות סביבה בטוחה ותומכת אשר מאפשרת לחברי הקבוצה לעזור זה לזו להתמודד עם אתגרי ומכשולי ההחלמה. בנוסף, בקבוצת התמיכה מספקים גם מידע חיוני על טיפול בהתמכרות, כמו גם כלים וטכניקות שאפשר לקחת בחזרה לחיים האמיתיים. 

מה קורה בקבוצת התמיכה? בקבוצת התמיכה אנשים המתמודדים עם התמכרות או עם התמכרות לשעבר, מתכנסים תחת קורת גג אחת ודנים באסטרטגיות שונות שיאפשרו להם לנהל טוב יותר את התשוקות, הדחפים והרגשות שלהם. הם מקבלים עצות אשר מאפשרות להם להתמודד טוב יותר עם מערכות יחסים מורכבות או מצבים קשים, כל שכן לבנות רשת תמיכה אשר יכולה להיות מאוד יעילה לתהליך ההחלמה. מעבר לעובדה שרשת התמיכה יוצרת תחושה של קהילה, היא גם עוזרת להתחבר לאנשים אחרים שעוברים בעיות דומות.

סוגי קבוצות תמיכה 

למרבה המזל, אלו אשר מחפשים להצטרף לקבוצת תמיכה יגלו שיש לא מעט כאלו, ניתן אף למצוא קבוצת תמיכה בהתאם לסוג ההתמכרות. 

תוכניות 12 השלבים נחשבות לפופולריות ביותר, והן נועדו לעזור לאנשים להתגבר על התמכרות ובעיות אחרות, כך שבין אם עברתם גמילה מקוקאין ובין אם מסוגים אחרים של סמים, תוכלו למצוא קבוצת תמיכה שתלווה אתכם לאורך התהליך. קבוצות שונות מציעות גישות שונות בדרך להחלמה, אך רובן ככולן מתמקדות בהקניית הרגלי חיים בריאים יותר ומתן תמיכה רגשית. הקבוצות מונחות על ידי אנשי מקצוע וניתן לקחת בהן חלק פרונטלית או אפילו באופן מקוון, מה שמציע יותר גמישות למי שלא יכול להגיע פיזית למפגש.

בחירת הקבוצה הנכונה היא צעד חשוב אל עבר ההחלמה, ולכן יש לבדוק את השטח ואת האפשרויות הזמינות כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר.

מה היתרונות של קבוצות תמיכה לגמילה מקוקאין?

קבוצות תמיכה לגמילה מסמים יכולות להציע המון יתרונות למשתתפים בהן, כמו למשל:

  • יצירת מרחב בטוח להתמודדות – קבוצות תמיכה הן משאב בעל ערך רב עבור אנשים המחלימים מהתמכרות, והן מעניקות מרחב בטוח שבו ניתן להתחבר לאנשים נוספים שמתמודדים עם אותן הבעיות, לבנות מערכות יחסים של אמון ולהרגיש פחות מבודדים.
  • עזרה בהתמודדות – כאשר יוצאים ממרכז הגמילה לחיים האמיתיים, יכולים לחזור להתמודד שוב עם אותם הפיתויים. קבוצות תמיכה עוזרות לאנשים להישאר במסלול ולהתמודד בצורה חיובית יותר עם תהליך ההחלמה שלהם.
  • מתן תמיכה רגשית – במסגרת השהות בקבוצה, המשתתפים יכולים להכיר בהצלחות שלהם וללמוד מהכישלונות שלהם. מעבר לכך, הנוכחות בקבוצה מהווה תמיכה רגשית בפני עצמה, וגורמת למטופלים להרגיש פחות לבד.
  • העצמה – קבוצות תמיכה יכולות גם לתרום להעצמה ולחיזוק הביטחון העצמי של המשתתפים. כאשר המשתתפים רואים מטופלים אחרים מתקדמים, הם יכולים לקבל תובנות מעמיקות ולראות במו עיניהם שההחלמה אפשרית.
  • רכישת כישורים לפתרון בעיות – בנוסף לסיפורי הצלחות, החברים גם חולקים ומשתפים סיפורים על ההתמודדויות השונות או על בעיות שעליהן הצליחו להתגבר, והם רוכשים ולומדים כלים וכישורים חדשים לפתרון בעיות מחברי הקבוצה שלהם.
  • טיפול עצמי – קבוצות תמיכה מספקות מענה לאנשים שעברו תהליך גמילה מסמים ומאפשרות להם להישאר ממוקדים, להתקדם אל עבר השגת המטרות שלהם, כל שכן לעבד רגשות ולהתמודד עם אתגרים ללא הצורך בסמים. 

מה ההבדל בין קבוצות תמיכה לבין טיפול קבוצתי?

קבוצות תמיכה וטיפול קבוצתי אלו שתי צורות של התערבויות קבוצתיות, אולם יש בין השתיים כמה הבדלים. קבוצות תמיכה לרוב אינן מנוהלות על ידי צוות מטפלים מקצועי, הן יכולות להיות מונחות, אך לרוב כוללות קבוצה של אנשים שמתאספים יחד ותומכים אחד בשני. אנשים אלו מתמודדים עם חוויות או מאבקים דומים כמו התמכרות, אבל ואובדן או בעיות נפשיות.

לעומת זאת, טיפול קבוצתי מובל על ידי מטפלים או יועצים, הוא מציע מרחב בטוח לאנשים אשר נאבקים עם גמילה מסמים ומאפשר להם לדבר על הבעיות שלהם ולקבל עצות טיפוליות. מפגשי טיפול קבוצתי הרבה יותר מובנים ומבוססים על טכניקות טיפוליות ספציפיות, כמו למשל טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) או טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT). 

למרות ההבדלים, לכל סוג של קבוצה יש את היתרונות שלה וחשוב להבין את ההבדלים ביניהן כדי לבחור בטכניקה ובשיטה הרצויה.

חשיבותן של קבוצות תמיכה למשפחות

כאשר מתמודדים עם גמילה מקוקאין או מסמים אחרים, בני המשפחה צריכים להיות מעורבים בתהליך ההחלמה וגם כאן קבוצות תמיכה נכנסות לתמונה והן מאפשרות למשפחות לחבור למשפחות אחרות שעוברות חוויה דומה, כך שלא יצטרכו להרגיש לבד או להתבייש בהתמכרות של יקיריהם. כמו כן בקבוצות התמיכה הן יכולות לקבל מידע על ההתמכרות ועזרה בעת הצורך. 

בשורה התחתונה, קבוצות תמיכה מספקות מרחב בטוח להביע רגשות, הן עוזרות לשפר את התקשורת בתוך המשפחה, מאפשרות ללמוד עובדות חדשות על ההתמכרות, למצוא דרכים חדשות ויעילות יותר להתמודד עם לחצים, לקבל תמיכה והדרכה להתמודדות טובה יותר עם מצבים מאתגרים, להציב גבולות ולבנות מערכות יחסים בריאות יותר ולצאת אל החיים עם כלים חדשים.

בניית החיים החדשים
שלכם מתחילה כאן.
רוצים לדבר? יש לכם שאלה? אנחנו פה בשבילכם. השאירו פרטים ונשוב בהקדם
מאמרים נוספים בנושא

לפרטים וקביעת שיחה עם הצוות שלנו