תפריט

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מהם תסמיני הגמילה האפשריים מקנאביס?

מהם תסמיני הגמילה האפשריים מקנאביס?

גמילה מקנאביס היא השלב הראשון במסע השיקום של אנשים רבים, אשר מחפשים להיות חופשיים מהתלות בסמים. כאשר מחליטים לפנות למרכז גמילה לטובת גמילה מסמים, יש להבין מראש את תסמיני הגמילה האפשריים, כדי לדעת מה מצפה לכם מראש, כמו גם להכין לעצמכם מערך תמיכה רב מערכתי שיאפשר לכם לעבור את התקופה בשלום. 

למרות שברוב המקרים גמילה מקנאביס נחשבת לפחות חמורה בהשוואה לגמילה מסמים אחרים, אין לזלזל בהשפעתה האפשרית על הרווחה הפיזית והפסיכולוגית של האנשים. ממצבי רוח משתנים, דרך אי נוחות נפשית ופיזית ועד הפרעות שינה, היכרות עם התסמינים השונים והיכולת להתמודד עמם, יוכלו להפוך את התהליך לכמה שיותר מוצלח ולעזור לכם לעשות את הצעד הראשון אל עבר חיים בריאים יותר משמעותית.

למה לצפות בעת גמילה ממריחואנה?

כמו חומרים ממכרים אחרים, שימוש כבד או ממושך במריחואנה יכול להוביל לכך שבעת ניסיון להפסיק את השימוש יהיה עליכם להתמודד עם תסמיני גמילה לא נעימים. בעוד שתסמיני גמילה ממריחואנה אינם מסוכנים כמו תסמיני הגמילה מסמים קשים כמו למשל הרואין או קוקאין, משתמשים רבים עדיין מתמודדים עם תסמיני גמילה כאלו ואחרים שיכולים להשפיע על מידת ההצלחה.

תסמיני הגמילה משתנים בין משתמש למשתמש, ישנם אנשים אשר מסוגלים להפסיק בכוחות עצמם ולחוות תחושות של עצבנות או אי שקט בלבד, בעוד שמשתמשים כרוניים עשויים להזדקק לעזרה מבחוץ. בסופו של דבר, שיטת הגמילה תלויה באדם עצמו, בתדירות השימוש ובזן של המריחואנה שאותו צורכים, שכן לזנים שונים עוצמות שונות.

גמילה מקנאביס עלולה להיות לא נעימה, ולכן מומלץ לפנות למרכז גמילה ולעבור את התהליך תחת פיקוח רפואי, במיוחד אם אתם מתמודדים במקביל עם מצבים נפשיים או התמכרות לסוגים אחרים של סמים או חומרים, מה שעלול להחמיר את התסמינים שאתם חווים.

מדוע כדאי לפנות לעזרה?

זה לא תמיד פשוט לעבור גמילה מקנאביס לבד, וכיום ניתן לפנות למרכז גמילה מקצועי ולקבל את כל העזרה והליווי שאתם צריכים, כל שכן לפגוש אנשים שנמצאים באותה הסירה ויכולים לעזור לכם לצלוח את החוויה. במקרים הבאים, לא רק כדאי, אלא אפילו מומלץ לפנות לעזרה:

 • אם אתם מתמודדים עם מצב נפשי – אנשים רבים צורכים מריחואנה כדי לטפל בבעיה נפשית או רפואית, גמילה מאפשרת לכם לטפל בפן הפיזי אך גם הנפשי התנהגותי של ההתמכרות. 
 • אם ניסיתם לבד ואינכם מצליחים – לא כולם יכולים להיגמל בכוחות עצמם, במיוחד כאשר צצים תסמיני גמילה. לכן גורמים מקצועיים יכולים להקל עליכם לעשות את הצעד.
 • אם אתם חיים בסביבה שמעודדת שימוש בסמים – אם הסביבה שלכם תומכת בשימוש בקנאביס, גמילה עשויה להרגיש כבלתי אפשרית ומרכז גמילה יאפשר לכם לקחת פסק זמן ולהתמסר לתהליך.

למרבה המזל, כיום אתם יכולים למצוא תכנית גמילה רב מערכתית שתעזור לכם לעשות את הצעד ולהיכנס לתהליך שיאפשר לכם לרכוש כלים טובים יותר להתמודדות עם אתגרי החיים.

תסמיני גמילה מריחואנה 

תסמיני גמילה מקנאביס משתנים מאדם לאדם, בהתאם לחומרת ההתמכרות. אנשים עם תלות קלה יכולים לסבול מאי נוחות פיזית ופסיכולוגית כמו למשל אי שקט או כאבי ראש. לעומת זאת, במקרים חמורים יותר של התמכרות ניתן לחוות תסמיני גמילה עזים יותר כמו חום, הזעות, צמרמורות והזיות. באופן כללי, ככל שזמן השימוש ארוך יותר, כך הסימפטומים יהיו חמורים יותר, אך רובם ככולם יחלפו תוך 2-3 שבועות. 

תסמיני גמילה מקנאביס עשויים לכלול:

 • חרדה
 • דיכאון
 • כעס 
 • אי נוחות
 • כאבי ראש
 • אי שקט
 • כאבי בטן
 • ירידה בתיאבון/ירידה במשקל
 • בחילות
 • נדודי שינה או עייפות

חלק מתופעות הלוואי עשויות להשפיע האחת על השנייה, למשל חרדה יכולה לגרום לדיכאון, אובן תאבון עשוי לגרום לעצבנות וכן הלאה.

ניקוי רעלים

השלב הראשון בתהליך גמילה מסמים יהיה ניקוי רעלים, ובמילים אחרות – גמילה פיזית. בשלב זה החומר לאט לאט מתנקה מהמערכת שלכם, ועם הזמן תסמיני הגמילה הפיזיים יפחתו. ברגע שתסמיני הגמילה ישתפרו, הצוות של מרכז הגמילה ילווה אתכם עם מעטפת שלמה של טיפולים נפשיים והתנהגותיים כדי לעזור לכם לשמור על ההישגים שלכם ולמנוע הישנות. 

במידה ויש לכם מרשם חוקי לשימוש במריחואנה, הרופאים יעזרו לכם להפחית את כמות ותדירות השימוש, כדי שהמוח והגוף יסתגלו לרמות נמוכות יותר של THC. עם זאת, ברוב המקרים, בעת גמילה מפסיקים להשתמש במריחואנה באופן מוחלט והרופא שמלווה את התהליך מספק תרופות שאינן נרקוטיות.

כמה זמן נמשכת גמילה?

זמן הגמילה משתנה אצל כל אדם, משתמשים כבדים יחוו תסמיני גמילה כבר מהיום הראשון אשר יגיעו לשיא תוך 48 עד 72 שעות. התסמינים לרוב ימשכו למשך שבועיים שלושה ועם הזמן יתפוגגו. יש לציין שחשוב גם לעבור טיפול, לאחר גמילה פיזית בליווי רופאים, שכן תלות פסיכולוגית במריחואנה יכולה להיגרם מסיבות שאינן גופניות בהכרח, ולכן חשוב לעבור טיפול פרטני או להצטרף לקבוצת תמיכה. ישנן תוכניות גמילה שונות שניתן להצטרף אליהן, במיוחד אם אתם זקוקים להתנתקות מהסביבה שלכם כדי לצלוח את התהליך, או לחלופין, לקבל עזרה, תמיכה וייעוץ מאנשי מקצוע מיומנים שיעזרו לכם להגיע להחלמה. 

מרכז גמילה מקצועי יאפשר לכם להתמקד אך ורק בטיפול ובהחלמה שלכם, תוך שהוא מספק לכם את כל התנאים הנדרשים, מגוון רחב של כלים טיפוליים, צוותים שזמינים עבורכם, ואת האפשרות לקחת פסק זמן ולהשקיע בבריאות שלכם!

בניית החיים החדשים
שלכם מתחילה כאן.
רוצים לדבר? יש לכם שאלה? אנחנו פה בשבילכם. השאירו פרטים ונשוב בהקדם
מאמרים נוספים בנושא

לפרטים וקביעת שיחה עם הצוות שלנו