תפריט

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כיצד משפחה יכולה לתמוך במהמרים כפייתיים

כיצד משפחה יכולה לתמוך במהמרים כפייתיים

אם אתם חושדים שאדם אהוב בחייכם מכור להימורים, השלב הראשון יהיה להבין שעליו לקבל עזרה. התמכרות להימורים זו מחלה שיכולה להופיע אצל כל אדם בכל גיל, וכמו כל התמכרות, ליצור בעיות והשלכות משמעותיות, לעיתים אף הרסניות, בתחומים שונים. בדומה לאנשים שסובלים מהתמכרות לתרופות פסיכיאטריות ויכולים לעבור תהליך גמילה מתרופות פסיכיאטריות, כך אנשים שמתמודדים עם התמכרות להימורים יכולים לעבור גמילה מהימורים. כיום ניתן לטפל בהתמכרות להימורים ולמרות שאינכם יכולים לגרום לאף אחד להשתנות, האהבה והתמיכה שלכם לאורך תהליך הגמילה כן יכולה להיות משמעותית ולעזור לאנשים היקרים בחייכם להתגבר על ההתמכרות. אך קודם כל, חשוב להכיר בכך שיש בעיה.

השלב הראשון – להבין מהי התמכרות להימורים

התמכרות להימורים יכולה להתפתח עם הזמן או כבר למן ההימור הראשון. ככל שהתופעה מתפתחת, האדם שסובל ממנה עשוי להמר לעיתים קרובות יותר ועל סכומים גבוהים יותר, וככל שהוא מהמר יותר, כך גדל הסיכון שיפסיד ויצבור חובות. 

לא משנה מה הסיבות שגרמו להתמכרות, עדיין זה עשוי להיות מאתגר להבין מדוע אדם ימשיך להמר למרות כל הבעיות שפעולה זו גורמת. אולם חשוב לדעת שבן אדם שמתמודד עם התמכרות להימורים אינו יכול לעמוד בפני הדחף שלו להמר, למרות ההשלכות השליליות. דחף זה, יכול לגרום לו לרוקן את כל החסכונות, לגנוב מחברים ובני משפחה, לשקר, ולהזניח את העבודה ותחומי אחריות נוספים. כתוצאה מהתנהגותו, אדם שסובל מהתמכרות יחווה גם דיכאון, אשמה, כעס או חרדה ועשוי למצוא את עצמו בלופ שקשה לצאת ממנו. 

זהו את התסמינים

לא תמיד ברור מתי לפנות לגמילה מהימורים מכיוון שלא תמיד ישנם סימנים ברורים לכך שיקיריכם זקוקים לעזרה. אדם עם בעיית הימורים יראה את הסימנים הבאים:

 • צורך להמר על כמות הולכת וגדלה של כסף כדי להגיע לרמת הריגוש הרצויה
 • חוסר שקט, עצבנות או שעמום כאשר מנסים להפסיק או להפחית את העיסוק בהימורים
 • ניסיונות חוזרים ונשנים להפסיק, להפחית או לשלוט בבעיית ההימורים ללא הצלחה
 • פנייה להימורים כמפלט במצבים של חרדה, לחץ, דיכאון, אשמה או חוסר אונים
 • עיסוק מתמשך בהימורים שעשוי לפגוע ברמת הריכוז
 • שקרים על היקף ההוצאות לטובת הסתרת החובות
 • פנייה להימורים לאחר הפסדים גדולים כדי לנסות להחזיר את ההפסדים
 • פגיעה במערכות יחסים, ביחסי עבודה, בלימודים או באחריות בשל ההימורים
 • הסתמכות על אחרים כדי לפתור בעיות כלכליות הנגרמות מהימורים

אנשים עם בעיית הימורים יטו להסתיר את הבעיה שלהם, כך שיכול מאוד להיות שלא תזהו שיש בעיה. אם אתם חושדים בבעיה, חפשו סימנים שמעידים עליה. אדם שסובל מהתמכרות להימורים עשוי להיות יותר עייף, מדוכא או מסוגר ולהשקיע את כל זמנו ומרצו בהימורים, תוך הזנחה של צרכיו הפיזיים. כמו כן הוא עשוי לבקש מכם הלוואות מסיבות כאלו ואחרות.

איך להתנהג עם מישהו שסובל מבעיית התמכרות להימורים?

זה עשוי להיות מאתגר להבין מה לומר לאדם שמתמודד עם בעיית הימורים. לעיתים אדם כזה יכול להיות משוכנע, ולשכנע אתכם, שאין בעיה כלל. אם אתם מוטרדים מבעיית הימורים של בן אדם אהוב, כך תיגשו אליו:

 • הראו שאכפת לכם – דברו בצורה רגועה ולא מאשימה. כשאתם רגועים יהיה קל יותר להבין שאתם מעלים את הנושא מתוך מחשבה תחילה.
 • הימנעו מביקורת – היו אמפתיים ומבינים כשאתם מעלים את הנושא. הימנעו מלומר כל דבר שעשוי לגרום לעימות ולהתגוננות.
 • הסבירו איך אתם מרגישים – עזרו לאדם השני להוריד את המגננות ולנהל אתכם דיון פתוח. עשו זאת על ידי כך שמדברים על עצמכם ועל הרגשות שלכם, מבלי לפזר האשמות.
 • תכננו מה לומר – זה אף פעם לא מזיק לעשות חזרות ולתכנן מראש מה אתם עומדים לומר. אל תהיו שיפוטיים ונסו להעביר את המסר שאתם אוהבים ורוצים לעזור בכל דרך שאפשר.

איך עוזרים למישהו שמתמודד עם התמכרות להימורים?

כשאתם מגלים שלאדם קרוב יש בעיית התמכרות אתם עשויים לכעוס, להיפגע או לחוש עצבות. הרגשות שלכם מובנים ולגיטימיים אך זכרו שזאת לא אשמתכם. לפני שאתם מקדישים זמן ואנרגיה לעזרה לאחר, וודאו שאתם מקבלים מענה גם לצרכים הרגשיים שלכם. כשאתם מוכנים, היעזרו בטיפים הבאים:

 • התחילו עם שיחה – יכול להיות שהאהוב שלכם מתכחש לבעיה, אך נסו לדבר עמו כדי להסביר את חומרת הבעיה. התחילו את השיחה בכך שתשאלו אותו אם חושב שיש לו בעיה. לאחר שאתם מקבלים תגובה הסבירו מדוע אתם מודאגים, תוך שאתם שואפים להציע פתרונות במקום לומר לו מה לעשות. הסבירו את ההשלכות בנימה רגועה ולא שיפוטית, הימנעו מעימות והיו סבלניים.
 • הציעו קבוצות תמיכה – אדם עם הפרעת הימורים עשוי להרגיש בודד או שלא מבינים אותו. בקבוצת תמיכה אפשר לחלוק את הפחדים, המאבקים והרגשות עם אנשים שעוברים חוויות דומות, ולהתמודד עם כל האתגרים יחד בסביבה בטוחה. בקבוצת תמיכה גם רוכשים כלים להתמודדות יעילה יותר עם טריגרים ועוברים תהליך של כמה שלבים. קבוצה תעזור ליקירכם להרגיש שהוא אינו לבד, מה שיכול להועיל במידה משמעותית.
 • המליצו על מכון גמילה לטובת עזרה מקצועית – כדי להתגבר על הבעיה, שכנעו את יקירכם לדבר עם איש מקצוע או לפנות למכון גמילה. ממש כמו גמילה מתרופות פסיכיאטריות, סמים או אלכוהול, מכון גמילה יכול לעזור לאנשים להתמודד עם התמכרות להימורים, כל שכן, להתמודד עם אתגרים בצורה בריאה יותר. כמו כן, במכון מספקים מעטפת טיפולית מקיפה לכל הבעיות הפיזיות, הנפשיות והרגשיות שעשויות להוביל להתמכרות.

פנו לקבלת תמיכה

להתגבר על התמכרות זו משימה מאתגרת ולא פשוטה, אך תמיד יש מקום לתקווה. בעזרת אהבה ותמיכה, אתם יכולים לעזור לאנשים היקרים בחייכם להרגיש שהם מוכנים להתגבר על בעיית ההימורים שלהם ולהתחיל תהליך גמילה מהימורים. זכרו, אינכם צריכים לעבור זאת לבד. ב- E-ZONE אנו יכולים להדריך אתכם בכל שלב, וללוות גם אתכם מבחינה מקצועית וטיפולית, כך שתשיגו את המטרה והיא החלמה שעומדת במבחן הזמן!

בניית החיים החדשים
שלכם מתחילה כאן.
רוצים לדבר? יש לכם שאלה? אנחנו פה בשבילכם. השאירו פרטים ונשוב בהקדם
מאמרים נוספים בנושא

לפרטים וקביעת שיחה עם הצוות שלנו